COWBOY

15-11-2019

Angielskie słowo COWBOY było tłumaczeniem z hiszpańskiego VAQUERO , czyli pasterz bydła. ( VACA- krowa)

 

W 1770 roku hiszpańscy konkwistadorzy i inni hiszpańscy osadnicy zaczęli budować rancza, aby hodować bydło i inne zwierzęta. Konie sprowadzono z Hiszpanii do Kalifornii, która wówczas nie należała do Stanów Zjednoczonych

Kalifornia charakteryzowała się suchym klimatem z rzadką trawą, dlatego duże stada bydła wymagały ogromnych ilości ziemi w celu uzyskania wystarczającej ilości paszy. Potrzeba pokonywania dużych odległości dała początek rozwojowi VAQUERO na koniu.

Kiedy Kalifornia stała się częścią Stanów Zjednoczonych Ameryki, kowbojów w tym rejonie również nazwano BUCKAROOS.

Kowboje pochodzili z różnych środowisk i obejmowali Afroamerykanów, rdzennych Amerykanów, Meksykanów i osadników ze wschodnich Stanów Zjednoczonych i Europy.

Bez względu na pochodzenie etniczne większość kowbojów pochodziła z niższych klas społecznych, a wynagrodzenie było niskie. Przeciętny kowboj zarabiał około 1 dolara dziennie plus jedzenie.

 

150 lat temu kowboje przez większość czasu żyli i spali na zewnątrz, dlatego potrzebna im była trwała odzież, chroniąca przed słońcem, deszczem i wiatrem.

Ubiór kowboja składał się z :

  • długiej bielizny
  • kapelusza
  • dwóch par spodni ( w tym czapsy)
  • koszuli
  • kamizelki
  • pary butów
  • rękawiczek
  • chustki
  • z tyłu siodła przytroczone było poncho, którego używał w razie deszczu.

Kowboj rzadko nosił pasek, ponieważ mógłby zaczepić się o róg siodła, często nosił szelki.

 

W połowie XIX wieku Stany Zjednoczone budowały linie kolejowe, które docierały dalej na zachód. Kowboje gromadzili zwierzęta gospodarskie, które były transportowane koleją po całym kraju na sprzedaż.

Aby odróżnić bydło, do którego ranczo należało, kowboje oznakowali zwierzęta, wypalając specjalny znak w ich skórach.

Kowboja również określano słowem WRANGLER- co oznaczało osobę odpowiedzialną za konie i bydło ( z niemieckiego: wrangeln)

 

 

Obecnie słowem COWBOY określa się kowboja głównie w Górach Skalistych, BUCKARO w Kaliforni, COWPUNCHER w Teksasie a na Florydzie COWHUNTER lub CRACKER COWBOY.

 John CH Grabill twórca QS: P170, Q21175971, Cowboy.1887.ws , oznaczony jako domena publiczna, więcej szczegółów na Wikimedia Commons

 

Na świecie kowboje  znani są jako:

JACKAROOS - Australia

GARDIAN - Francja

CSIKOS - Węgry

BUTTERO - Włochy

CHARRO - Meksyk

GAUCHO - Argentyna, Urugwaj, Paragwaj

CHALAN - Brazylia

MOROCHUCOS - Peru

ILANERO- Wenezuela

HUASO- Chile