HISTORIA KAPELUSZA KOWBOJSKIEGO

07-11-2019

HISTORIA KAPELUSZA KOWBOJSKIEGO

Początkowo, Na Dzikim Zachodzie najbardziej popularnym nakryciem głowy był melonik. Pierwszy kowbojski kapelusz został zaprojektowany przez Johna B. Stetsona w 1865 roku, pod koniec wojny secesyjnej. Projekt kapelusza przyszedł mu do głowy, gdy był w Kolorado, wydobywając złoto. Gdy Stetson wrócił do New Jersey, pożyczył pieniądze od siostry, aby otworzyć swoją fabrykę. Wówczas zaprojektował pierwszy kowbojski kapelusz, który był określany jako „Boss of the Plains”. Kapelusz został wykonany przy użyciu 42 skór z bobra.Kapelusz był lekki i wodoodporny.Miał wysoką główkę i szerokie, proste rondo. Dzięki temu kapelusz mógł służyć kowbojom nawet do noszenia wody. Kapelusze Stetsona stały się niezbędnym elementem garderoby każdego mężczyzny.Kapelusz wykonany z różnych futer z bobra, królika i innych małych zwierząt o cienkich włosach kosztował 5 dolarów, natomiast kapelusz wykonany tylko z futra bobra kosztował 30 dolarów za sztukę.

Z biegem lat, kapelusz „Boss of the Plains” przeszedł różne modyfikacje. Np. Meksykanie poszerzyli rondo i zmienili wysokość główki, aby zapewnić izolację i cień od gorącego i słonecznego klimatu Meksyku. 

Zagięcia za główce kapelusza powstały przypadkowo, podczas użytkowania przez właściciela. Pierwszą popularną modyfikacją było długie zagięcie opadające od wysokiego tyłu w dół do przodu, zwane „zagięciem Carlsbad”, inna modyfikacja to cztery wgniecenia na wysokiej główce kapelusza, przypominajacej meksykańskie sombrero.Taki kształt znany jest jako "szczyt Montany"

Kapelusze Stetsona stały się elementem umundurowania Texas Rangers, żołnierzy amerykańskiej kawalerii, Policji Kanadyjskiej oraz pracowników Parków Narodowych.

Nowoczesny kowbojski kapelusz pozostaje zasadniczo niezmieniony w konstrukcji od czasu stworzenia kapelusza pzrez Stetsona.

       

 

"SZALONY JAK KAPELUSZNIK" -Wstążeczka na szwie potnika wewnątrz kapelusza ma przypominać skrzyżowane piszczele -hołd dla  kapeluszników, którzy używali rtęci przy produkcji filcowych kapeluszy.Opary rtęci powodowały uszkodzenie mózgu i zaburzenia neurologiczne.